Pomimo widma zbliżającego się kryzysu gospodarczego, a nawet jego pierwszych objawów w postaci spowolnienia gospodarczego w Polsce nadal powstają nowe firmy. Jednakże coraz większe przeszkody w ich prowadzeniu – przede wszystkim w postaci galopujących cen energii – powodują, że należy sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania. Z tego względu wielu obecnych, jak i przyszłych przedsiębiorców powinno zastanowić się, jak mogą zmniejszyć dotkliwe skutki inflacji oraz podwyżek cen energii. Odpowiedzią na te bolączki może okazać się fotowoltaika.

Nastały trudne czasy

Szacowanie cen prądu na 2023 rok nie wygląda obiecująco. Wydarzenia w skali globalnej takie jak konflikty zbrojne czy pandemia skutecznie zachwiały rynkiem energetycznym. Obecnie szacuje się, że za prąd każde gospodarstwo domowe będzie musiało przeznaczyć o 30% więcej środków w porównaniu do 2022 roku. O ile dotyczyłoby to jedynie bezpośrednich kosztów, możliwe, że nie byłoby to aż tak odczuwalne dla przeciętnego użytkownika sieci energetycznej. Należy jednak spojrzeć na to z innej strony, ponieważ również przedsiębiorcy będą zmuszeni do płacenia za prąd po wyższych stawkach. Niestety z tym wiąże się również podniesienie cen produktów oraz usług. Ponieważ dziś bez energii elektrycznej niemalże nic nie funkcjonuje, wszyscy odczują podwyżki ze zdwojoną siłą.

fotowoltaika na hali produkcyjnej

Lepsza alternatywa?

Działalność wielu firm uzależniona jest od cen paliw, a także surowców kopalnych. Jak to się dzieje? Niestety, czy tego chcemy, czy nie większość energii elektrycznej w krajowej sieci energetycznej pochodzi z węgla. Dlatego też również od jego dostępności oraz ceny zależą ostateczne opłaty za prąd. Aby więc uniezależnić się od tych czynników, warto postawić na własne źródło energii. W tym przypadku to właśnie instalacja fotowoltaiczna pozwala na skuteczne pozyskiwanie taniego prądu.

Recepta na tanią energię

Z tego powodu innowacyjne przedsiębiorstwa mają teraz swoje 5 minut. Ponieważ nawet podczas dotkliwych podwyżek cen prądu instalacje fotowoltaiczne nadal znacznie je rekompensują, to coraz więcej firm decyduje się na tego rodzaju technologie OZE. Dzięki obniżeniu rachunków za energię mogą one być bardziej konkurencyjne na rynku. Co więcej, pomimo trudnych warunków gospodarczych z własną elektrownią słoneczną ma się większe możliwości inwestycyjne. Na budowę farm PV najczęściej decydują się zakłady przemysłowe, gdzie zapotrzebowanie na energię jest szczególnie duże.

Wielu ekspertów zauważa ogromny potencjał fotowoltaiki w najbliższej, jak i w dalekiej przyszłości. Nawet przy szalejących cenach prądu można bowiem stworzyć system, który będzie produkował tyle energii, ile firma potrzebuje. Jeśli przedsiębiorstwo zdecyduje się także na układy z magazynami energii, pozwoli sobie na zmaksymalizowanie autokonsumpcji – a co za tym idzie – jeszcze większe oszczędności. To właśnie z tego powodu fotowoltaika to strzał w dziesiątkę, także dla przedsiębiorców.

Kategorie: pl_blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *