Ci, którzy interesują się fotowoltaiką, mogli usłyszeć o aukcjach Urzędu Regulacji Energetyki. Dotyczą one tak naprawdę wszystkich rodzajów elektrowni oraz ciepłowni, które mają być wybudowane a ich energia wprowadzona na rynek produkcji prądu czy ciepła. Co ciekawe, w przypadku instalacji PV obserwuje się coraz większą określoną wartość mocy zgłaszaną przez inwestorów do URE. Warto jednak poznać mechanizmy wprowadzania instalacji produkujących energię z OZE i przekonać się o wadach oraz zaletach budowy własnej farmy. Co więc lepiej zrobić w przypadku, jeśli chcielibyśmy zarabiać na sprzedaży energii – zgłosić się jako inwestor czy może zdecydować się na dzierżawę terenu pod farmę PV?

Czym są aukcje URE?

Wspomniany już wcześniej urząd odpowiada za kontrolowanie rynku energetycznego w Polsce, co przede wszystkim ma na celu sprawdzenie, jaki jest popyt, a jaka podaż energii. Każdy inwestor, który planuje budowę instalacji fotowoltaicznej w celu sprzedaży wytworzonego prądu, musi przejść przez proces aukcyjny. Zgłaszający się do tego procesu, którzy wygrają aukcję, będą mieli zagwarantowaną cenę sprzedaży energii przez 15 lat. Jest to więc solidna podstawa do dalszego inwestowania, co napędza rozwój całego rynku OZE. Co jednak trzeba zrobić, aby móc w ogóle zabrać udział w takiej aukcji?

Warunki do spełnienia

Najważniejszą kwestią w przypadku chęci budowy elektrowni fotowoltaicznej i sprzedaży wyprodukowanej energii jest konieczność uzyskania certyfikatu uprawniającego do wzięcia udziału w aukcji. W tym celu należy pokryć środki w ramach zabezpieczenia inwestycji – na każdy kW przypada 60 zł opłaty. Zaświadczenie takie wydawane jest na okres 6 bądź 12 miesięcy, oczywiście tylko wtedy, jeśli projekt instalacji fotowoltaicznej spełnia wymagania narzucone przez URE.

Aby uzyskać omawiany certyfikat, trzeba jednak wykonać szereg czynności, takich jak uzyskanie zgody na przyłączenie instalacji lub sporządzenie listu intencyjnego w tej sprawie, uzyskanie pozwolenia na budowę czy pozytywnej oceny wpływu na środowisko. Co więcej, projekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Sam plan budowy oraz kalkulacja jej kosztu są przygotowane i dostępne dla rozpatrującego wniosek urzędu. Jeśli złoży się wszystko zgodnie z wytycznymi, w terminie 30 dni Prezes URE wydaje zezwolenie na udział w aukcji OZE. Warto jednak zauważyć, że branie udziału w aukcji nie zapewnia automatycznie wygranej, dlatego też może to być proces żmudny i czasochłonny, tym bardziej jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z budową farm PV.

Dzierżawa gruntu – zalety

Co jednak w przypadku, gdy posiadamy sporo gruntów, które spełniają warunki do budowy farm fotowoltaicznych, ale nie mamy czasu albo ochoty samodzielnie produkować i sprzedawać energii? Doskonałą alternatywą jest zdecydowanie się na dzierżawę terenu firmie, która będzie nam płacić za użytkowanie gruntu, a sama zajmie się zgłoszeniem budowy, jej realizacją, a potem serwisem i konserwacją paneli PV. W ten sposób mniejszym kosztem można stworzyć dochód pasywny przez długi czas, bowiem większość umów podpisywana jest na aż 29 lat.

Bardzo ważnym zadaniem dla wydzierżawiającego jest dokładne zapoznanie się z umową, ponieważ obowiązywać będzie ona bardzo długo, a nikt nie chce udostępniać swojej ziemi na niekorzystnych warunkach. W tym celu wiele osób szuka wsparcia wśród prawników specjalizujących się w tego rodzaju dokumentach. Jedyną wadą jest to, że zysk będzie mniejszy niż w przypadku samodzielnej budowy elektrowni fotowoltaicznej, jednakże jest to kwestia wygody oraz uniknięcia problemów technicznych, czyli awarii instalacji – tym bowiem zajmować się będzie dzierżawca, a my będziemy mogli spać spokojnie.

Jak widać, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jednak to, czy będziemy chcieli samemu wybudować farmę PV na swojej działce, by czerpać z niej zysk, czy może zdecydujemy się na dzierżawę, zależy już od nas. W przypadku przegrania aukcji sprzedaż energii może nie być już dla nas tak korzystna finansowo, a w dzierżawie wysokość przychodu powinna być korygowana o wskaźnik inflacji, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach. Dlatego też w tej kwestii należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby podjąć dobrze przemyślaną decyzję.

Kategorie: pl_blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *