Dziś sporo mówi się o niewielkich, przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Niemalże za każdym razem podczas podejmowania tematu energii odnawialnej zaznacza się, jak dużą rolę odgrywają one w poprawie stanu energetyki krajowej. Warto jednak spojrzeć na ten sektor gospodarki z nieco innej perspektywy. Oprócz producentów indywidualnych niezwykle ogromny potencjał energetyczny posiadają wytwórcy przemysłowi. Z czego to wynika i w jaki sposób, będąc właścicielem zakładów działających w obszarze przemysłu, można skorzystać na fotowoltaicznym boomie?

Warunki sprzyjające fotowoltaice

Aby produkować znaczne ilości energii elektrycznej ze słońca, należy posiadać sporą ilość wolnej powierzchni. Jak wiadomo, na prywatnych działkach czy domach często jej brakuje, dlatego instalacje przydomowe osiągają zazwyczaj moc kilkunastu kW. Dla indywidualnego użytku jest to zazwyczaj wystarczająca wartość, jednakże przemysł pochłania znacznie większe ilości prądu. W takim przypadku zazwyczaj problem rozwiązuje się sam – ogromne powierzchnie dachów obiektów produkcyjnych, magazynowych czy przetwórczych aż „proszą się” o ich praktyczne wykorzystanie. Jak się jednak za taką inwestycję zabrać?

farma paneli fotowoltaicznych

Stawianie na specjalistów w branży PV

Pierwszym krokiem jest analiza potencjału energetycznego takich wolnych powierzchni, ocena konstrukcji dachowych, a także oszacowanie kosztów realizacji przedsięwzięcia. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonej firmy wykonującej złożone projekty elektrowni fotowoltaicznych. Wsparcie techniczne, prawne czy finansowe pozwala dokładnie zaplanować zarówno wydatki, jak i zarobki związane z założeniem paneli solarnych. Na jakie elementy instalacji warto zwrócić szczególną uwagę?

specjalista od paneli fotowoltaicznych

Magazynowanie energii

Jeszcze kilka lat temu instalacje fotowoltaiczne, pozwalające na gromadzenie wyprodukowanego prądu, nie były tak powszechnymi konstrukcjami. Jednakże dziś coraz więcej inwestorów dostrzega ogromny potencjał i możliwości takich rozwiązań. Przemysłowe magazyny energii są w stanie w dużym stopniu zmniejszyć koszty jej użytkowania w różnego rodzaju procesach. Ponieważ oddając nadwyżki energii do sieci, tracimy jej wyprodukowaną część bądź, innymi słowy, płacimy za jej przechowywanie w sieci krajowej, to postawienie na swoje magazyny pozwala regularnie odkładać nadwyżki i na bieżąco je wykorzystywać. Dodatkowo instalacje posiadające tego rodzaju urządzenia są lepiej chronione. Mowa o inwerterach, które w momencie odcięcia zasilania mogą ulec awarii, a także uniemożliwiają produkcję prądu przez panele. Magazyny zapewniają ciągłość procesu przemysłowego w przypadku spadków napięcia bądź jego zaniku. Dzięki temu, gdy inne zakłady czekają na serwis energetyczny, można nie martwić się i dalej działać.

Łatwo jest ocenić, nawet na pierwszy rzut oka, jak dużą rolę fotowoltaika może odgrywać w przemyśle przyszłości. Warto zauważyć, że jest on nierozerwalnie połączony z energią elektryczną, a jeśli można pozyskiwać ją tańszymi metodami niż zakup z sieci krajowej, jest to szansa nie tylko dla dużych zakładów, lecz także dla małego oraz średniego przemysłu. W ten sposób można nie tylko zoptymalizować koszty produkcji, ale również sprawić, że będzie ona bardziej przyjazna środowisku.

Kategorie: pl_blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *