Może nie każdy się zastanawiał nad tym, jak korzystne dla środowiska są alternatywne źródła energii w porównaniu z tymi konwencjonalnymi, takimi jak chociażby elektrownie węglowe. Nie bez powodu niewydzielające żadnych szkodliwych pyłów czy gazów panele fotowoltaiczne coraz częściej widzi się na terenie Polski. Czy można jednak równocześnie być eko i dobrze na tym zarabiać? Doskonałym rozwiązaniem jest dzierżawa ziemi pod farmę fotowoltaiczną, która pozwoli na osiągnięcie przychodu pasywnego. Jakie jednak należy spełniać warunki, aby móc korzystać z takiej opcji? Oszacowanie szans na realizację przedsięwzięcia należy rozpocząć od wzięcia pod uwagę kilku istotnych warunków, które działka musi spełniać.

Przede wszystkim – lokalizacja

Warto zauważyć, że w naszym kraju nie brakuje wolnej przestrzeni. Jednakże kluczowym czynnikiem, na który każdy projektant wydajnej instalacji fotowoltaicznej zwraca uwagę, jest oczywiście nasłonecznienie. Odpowiednim miejscem na postawienie paneli słonecznych będzie obszar z odsłoniętą stroną południową, jednakże obiekty od strony wschodniej czy zachodniej mogą tworzyć w ciągu dnia cień wpływający na wydajność paneli. Doskonałą lokalizacją jest więc teren, na którym panele wystawione są na promieniowanie słoneczne od wschodu do zachodu słońca – wtedy też jest się w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał ogniw. W kwestii odpowiedniego miejsca należy również rozważyć klasę gleby, na której zamierza się zbudować farmę.

instalacja fotowoltaiczna

Ustalenie, z jakim rodzajem ziemi mamy do czynienia jest niezbędne. Dzieje się tak, ponieważ najwyższe klasy gleby zarezerwowane są dla celów rolniczych – interesują nas więc wyłącznie te poniżej klasy IV włącznie. Dlatego też jeśli posiada się nieużytek III klasy bonitacyjnej lub wyższej, powinno się raczej inwestować w uprawy, aniżeli myśleć o fotowoltaice. Jednakże takie ziemie to tutaj rzadkie wyjątki, dlatego istnieje duża szansa, że mimo wszystko będzie można zrealizować projekt farmy fotowoltaicznej. Gdy działka posiada powierzchnię minimum 1 ha, to również możliwe jest zbudowanie wydajnej, małej farmy fotowoltaicznej, chociaż im większy obszar, tym lepiej dla rentowności przedsięwzięcia.

Inne ważne aspekty

Odpowiednia lokalizacja jest bardzo ważna, co jednak z pozostałymi warunkami, które musi spełniać działka pod fotowoltaikę? Istotnym aspektem jest również dostęp do sieci elektrycznej, a także drogi dojazdowej. Farmy fotowoltaiczne muszą przecież gdzieś przekazywać wyprodukowaną energię elektryczną, dlatego też bliskość istniejącej już sieci powoduje, że koszt budowy instalacji jest optymalny – im bliżej, tym taniej. Natomiast droga dojazdowa ułatwia realizację projektu, bowiem na miejsce przyszłej farmy musi dojechać transport z elementami układu, a także niezbędny sprzęt czy ekipa montażowa. Dlatego czasem z powodu braku odpowiedniego dojazdu można spotkać się z odmową współpracy.

Spełnianie podstawowych warunków pozwala wstępnie, pozytywnie ocenić możliwość oddania w dzierżawę ziemi pod farmę fotowoltaiczną. Dzięki takiej podstawowej wiedzy można szybciej przeprowadzać rzeczowe rozmowy z inwestorem, a także lepiej się do nich przygotować. Wtedy też poznamy więcej szczegółów na temat przedsięwzięcia, np. tych związanych z obsługą farmy czy finansowaniem. Nie warto więc czekać, lecz rozejrzeć się i przeanalizować mapki geodezyjne – może również na naszej ziemi można wygospodarować obszar idealny pod fotowoltaikę?

Kategorie: pl_blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *