Wiele osób już w szkole mogło dowiedzieć się, jak wykorzystywać energię słoneczną. Jak to możliwe? Uczniowie korzystali z kalkulatora słonecznego – zasilanego małym ogniwem fotowoltaicznym. Dzięki rozwojowi technologii i wzrastającej świadomości o konieczności zastąpienia starych elektrowni cieplnych nowymi, fotowoltaicznymi, zielona energia zyskuje na popularności. Możliwości elektrowni, wykorzystujących promienie słoneczne, są znacznie większe niż zasilanie małego liczydła szkolnego. Jak magazynować pozyskaną energię?

Do pozyskania energii słonecznej niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z małą przydomową instalacją, czy z wielką farmą fotowoltaiczną – zasada działania jest taka sama. Panele PV są tworzone z ogniw fotowoltaicznych, w których umieszcza się półprzewodniki. Fotony, znajdujące się w promieniach słonecznych, poruszają znajdujące się w ogniwach elektrony i tak, w skrócie, powstaje prąd. Jest to metoda pozyskania energii korzystna dla środowiska i dla ludzi. Nie wiąże się z hałasem czy innymi szkodliwymi bądź uporczywymi czynnikami.

Dlaczego warto magazynować energię ze słońca?

farma fotowoltaiczna

Nie zawsze powstały dzięki fotowoltaice prąd trzeba wykorzystać od razu. Jeśli instalacja podłączona jest do sieci energetycznej, nadwyżki prądu trafiają do niej i można ją później odzyskać – jest to jednak moc zmniejszona do 80%. Istnieje też możliwość magazynowania nadprodukowanej energii w specjalnym magazynie. Przechowywanie energii elektrycznej odbywa się na dwa sposoby – bezpośredni, czyli z wykorzystaniem pola magnetycznego i elektrycznego lub pośredni, który polega na zmianie energii w inną formę, którą w razie potrzeby można z powrotem przekształcić w energię elektryczną. Opcja magazynowania prądu jest przydatna ze względu na zależny od warunków atmosferycznych sposób jego pozyskiwania. System magazynowania pozwala korzystać z prądu, gdy jest taka potrzeba – np. niskie nasłonecznienie wynikające z pory roku czy aktualnej pogody.

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii jest odrębną niż instalacja fotowoltaiczna konstrukcją. Można wyróżnić pięć technologii używanych do magazynowania energii pozyskanej z OZE: mechaniczna, elektrochemiczna, chemiczna, termiczna i elektryczna. Na rynku istnieją gotowe urządzenia do przechowywania energii. Szczególnie dla większych farm fotowoltaicznych polecane jest jednak profesjonalne zaprojektowanie takiego magazynu. Umożliwia to jego dopasowanie do konkretnych potrzeb.

Energia słoneczna jest przyszłością. Inwestycja w systemy ją produkujące jest pożyteczna dla środowiska. W aktualnej sytuacji klimatycznej świata powinno być to kwestią priorytetową. Możliwość przechowywania odnawialnej energii w magazynach sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej dostępna, a kwestia spadku produkcji przez warunki atmosferyczne traci na znaczeniu.

Kategorie: pl_blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *